Andris VECUMNIEKS (1964)

CONCERTINO "Art-i-Shock" čellam, klavierēm, sitaminstrumentiem un orķestrim

I Grazioso I
II Con Sentimento
III Toccata
IV Valse Art-i-Shock audio
V Grazioso II

Komponists Andris Vecumnieks par Concertino: 
"Koncerts iecerēts kā piecu daļu cikls, kurš ieturēts „viegli franciskā gaisotnē”, ņemot vērā solistu „māksliniecisko šarmu un izskatīgumu” – spēle, rotaļa, „brīvdienu izklaide.""
Dažas dienas pirms pirmatskaņojuma Trio Art-i-Shock mūziķes intervijā "Klasikai" atzina: "Šis noteikti būs šokējošs darbs: šokējoši melodisks, šokējoši ausij tīkams un šokējoši netipisks 21. gadsimta ierastajai mūzikas stilistikai. Andris Vecumnieks uz skatuves vēlas redzēt trīs skaistas, smaidīgas dāmas, kuras nav norūpējušās par to, kā un vai viņas to visu nospēlēs, bet vienkārši uz skatuves kāps ar prieku, priecāsies pašas un dāvās prieku mīļajiem skatītājiem, izbaudot vakaru kopā ar Andra Vecumnieka mūziku, orķestri un diriģentu. Vienīgā kategoriskā norāde, ko devis komponists - ka mums šajā vakarā jābūt skaistām."
  • Pirmatskaņojums:                                 2014. gada 23. aprīlī, Liepājā Kopā ar Liepājas Simfonisko orķestri, diriģents Atvars Lakstīgala






___________________________________


Agneta KRILOVA (1980)

"MĒNESS ASARAS" čellam, klavierēm, marimbai un citiem sitaminstrumentiem



  • Pirmatskaņojums:                            2014.gada 2. oktobrī, Rīgā 

_____________________________

Komponiste Agneta Krilova par skaņdarbu "Mēness asaras": 
 Šī nelielā drāma nosacīti risinās uz pilnmēness nakts sajūtu un mēness bezsvara stāvokļa fona. Skaņdarbā mēness simbolizē cilvēka dvēseli, kura tiek brutāli sasista un raud klusas asaras. Arī es ļoti bieži jūtos kā tāds kluss, tāls mēness, kura dvēseli kāds var pēkšņi dziļi ievainot - ar nepārdomātiem, asiem vārdiem, nicīgu un nevērīgu attieksmi. Tādā brīdī tu jūties apmulsis, nesaprasts un pamests... Vientuļš. Viens. Kā mēness. Kad cilvēks visskaudrāk izjūt vientulību? - Vakaros... Naktīs... Svētkos... Taču māksliniekiem piešķirta īpaša svētība - spēja savas sajūtas pārvērst mākslas darbā, lai dzīvē un svētkos nestieptu līdzi savu mēness tumšo pusi. Tas gan ne vienmēr izdodas..."

Jānis LŪSĒNS (1959)

"NETI, NETI ..." čellam, klavierēm, marimbai un zvaniņiem

KLAUSĪTIES


  • Pirmatskaņojums:                               2014.gada 12. decembrī, Rīgā


http://www.janislusens.lv/


“Liekas, ka dvēselē esmu arhitekts, kas nodarbojas ar mūziku,” reiz atklājis Jānis Lūsēns, kuru, pateicoties viņa lielformāta darbiem, tostarp rokoperām un mūzikliem, izvērstiem vokāli simfoniskiem opusiem, mēdz dēvēt par “gargabalnieku”. Taču līdzās apjomīgām partitūrām ir arī miniatūras, kamermūzikas opusi un dziesmu cikli, mūzika teātra izrādēm un ļoti spilgti darbi tā dēvētajā neakadēmiskās mūzikas laukā. Par 2014. gadā tapušo skaņdarbu Neti, neti... komponists teic: “Tā ir mana pirmā pievēršanās savam nerealizētajam sapnim, ko pats dēvēju par “skaņu laukiem”... Tā ir attālināšanās no dramatisma, cilvēcīgām kaislībām un ņemšanos ap sevi (kas raksturīga gandrīz visai Rietumu mūzikai)... Attālināšanās no mūzikas kā sajūtu dizaina (ilustratīvisma) ceļā uz mūziku kā enerģijas un komunikācijas veidu... Nosaukums atradās, lasot Ričarda Rora grāmatu “Kailā tagadne”, kur ar šo skanīgo frāzi sanskritā tiek apzīmēti Dieva valstības meklējumu centieni - ne šis, ne tas / ne šeit, ne tur...”

 Teksts: Santa Bušs